PL - Laboratorium Nanostruktur
Instytut Wysokich Ciśnień PAN
EN - Laboratory of Nanostructures
Institute of High Pressure Physics PAS  

NanoLigaBond - syntetyczne więzadła

 

Bardzo miło nam oznajmić, iż w wyniku rozstrzygnięcia konkursu Regionalne Agendy Badawcze RANB, Laboratorium Nanostruktur z Instytutu Wysokich Ciśnień zostało zakwalifikowane do dofinansowania z projektem NanoLigaBond! W ramach konkursu dokonano oceny 154 wniosków z czego do dofinansowania rekomendowanych zostało 19 projektów.

 

Tytuł projektu: Mocowanie sztucznych ścięgien i więzadeł do tkanki kostnej z wykorzystaniem nanotechnologii

akronim: NANOLIGABOND

w ramach Działania 4.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,

Nr Umowy: POIR.04.01.02-00-0016/16

Okres realizacji: 01.12.2016 - 30.11.2019

Wartość projektu: 3 209 395.00

Wartość  dofinansowania: 2 707 293.00

Beneficjent: Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk, Warszawa

Konsorcjant: Ortholigaments Sp. z o.o. Warszawa

 

Projekt NanoLigaBond będzie miał ogromne znaczenie w terapii pacjentów cierpiących z powodu zerwanych więzadeł lub ścięgien. W 20% przypadków leczenie tradycyjnymi metodami, jak przeszczep autologiczny fragmentu więzadła z innej części ciała, lub mocowanie zerwanej tkanki nićmi i śrubami do kości, nie przynosi trwałych rezultatów.

Ma to bardzo negatywne skutki: ograniczona ruchomość oraz nieprawidłowe obciążenia stawów, prowadzące do ich szybkiego uszkodzenia i konieczności stosowania endoprotez. Mimo postępów technologii sztucznych więzadeł, nadal doskonalenia wymaga sposób ich mocowania do tkanki kostnej, i tego problemu dotyczy projekt.

Projekt ma na celu zastosowanie innowacyjnej technologii syntezy hydroksyapatytu GoHAP™ oraz pokrycie syntetycznych więzadeł UHMWPE przy użyciu technologii ultradźwiękowej. Spowoduje to indukcje wrastania tkanki kostnej pomiędzy włókna więzadeł, mocując je na trwale z tkanką kostną w odróżnieniu od obecnie stosowanego mocowania metalowymi śrubami. Prace zostaną doprowadzone do fazy klinicznej włącznie.

Laboratorium Nanostruktur IWC PAN jest koordynatorem projektu.

Kontakt: prof. dr hab. Witold Łojkowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 22 888 04 29