PL - Laboratorium Nanostruktur
Instytut Wysokich Ciśnień PAN
EN - Laboratory of Nanostructures
Institute of High Pressure Physics PAS  

AntiBacTex - antybakteryjne tkaniny

 

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu 1.2 INNOTEXTILE, Laboratorium Nanostruktur z Instytutu Wysokich Ciśnień wraz z konsorcjum zostało zakwalifikowane do dofinansowania z projektem AntiBacTex. W ramach konkursu dokonano oceny 20 wniosków z czego do dofinansowania rekomendowanych zostało 12 projektów, gdzie AntiBacTex zajął trzecie miejsce.

 

 

Celem projektu AntiBacTex jest opracowanie i wdrożenie na rynek materiałów tekstylnych o właściwościach bakteriostatycznych i bakteriobójczych bez uwalniania związków aktywnych do środowiska. Opracowanie nowych rodzajów tekstyliów do pościeli i ubrań z właściwościami bakteriobójczymi zwiększy bezpieczeństwo pacjentów przebywających w ośrodkach szpitalnych, głownie z powodu coraz bardziej rozpowszechniającej się antybiotykoodporności tzw. superbakterii. Prace zostaną doprowadzone do etapu komercjalizacji produktu.

IWC PAN będzie odpowiedzialne za technologię modyfikacji powierzchniowej tekstyliów i syntezę nowych związków bakteriobójczych.
Do konsorcjum należą IWC PAN, Politechnika Łódzka (KMTiMW) oraz Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi. Koordynatorem projektu jest przedsiębiorstwo Ortholigaments Sp. z o.o.

Kontakt: prof. dr hab. Witold Łojkowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 22 888 04 29