PL - Laboratorium Nanostruktur
Instytut Wysokich Ciśnień PAN
EN - Laboratory of Nanostructures
Institute of High Pressure Physics PAS  

Reaktory

 

Jednym z ważniejszych kierunków naszych działań są także prace nad konstrukcją reaktorów. W chwili obecnej posiadamy szereg reaktorów własnej konstrukcji.

 

Mikrofalowy, ciśnieniowy reaktor chemiczny MSS2.

Służy do przeprowadzania procesów solvo- i hydrotermalnych syntez mikrofalowych, w których uzyskuje się nanoproszki o założonych rozmiarach ziaren i morfologii. Zastosowane w reaktorze rozwiązania wyprzedzają poziom światowy i pozwalają na uzyskiwanie ultraczystych nanoproszków w skali produkcyjnej i doświadczalnej. Opracowane specjalizowane wysokotemperaturowe uszczelnienia ciśnieniowe umożliwiają wprowadzanie substratów, prowadzenie procesów oraz odprowadzanie produktów w torach wykonanych z materiałów obojętnych chemicznie. Uzyskana objętość komory procesowej oraz automatyzacja prowadzenia procesów w trybie pracy stopped flow zapewniają osiąganie niespotykanej w innych rozwiązanych wydajności produkcji nanoproszków. System sterowania urządzeniem jest zgodny z normą PN-EN 61512 (ANSI/ISA-S88.01 Batch Control) i umożliwia m.in.: monitorowanie stanu urządzenia, monitorowanie i zapis parametrów procesów, przeprowadzanie procesów w trybie sterowania ręcznego, półautomatycznego i automatycznego (sterowanie proceduralne).

Reaktor mikrofalowy przepływowy MSS-2 zdobył Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich "Innowacyjne Technologie - Maszyny Polska"

 

 

 

 

Reaktor mikrofalowy ERTEC 2 typ Magnum

Reaktory/mineralizatory Magnum stanowią  moduły zamknięte wysokociśnieniowe, z bezpiecznymi głowicami reakcyjnymi wykonanymi ze stali kwasoodpornej, z płaszczem chłodzenia wodnego oraz pełnym opomiarowaniem ciśnienia i temperatury, płynną nie-pulsacyjną regulacją mocy mikrofalowej, ze sprzętowym sterownikiem procedur mineralizacji i oprogramowaniem komputerowym umożliwiającym pełną obsługę systemu z komputera typu PC.

Oferowany system modułowy mineralizatora mikrofalowego Magnum wyposażony jest w:

  • 1 moduł reakcyjny Magnum II
  • kompletne  naczynie o pojemności 110ml z PTFE z pokrywką i membranką
  • filtr górny
  • komplet kluczy, w tym otwieracz naczyń teflonowych
  • 1 osłona wyciągu podciśnieniowego
  • Komplet węży igielitowych
  • 1 pompka wodna
  • oprogramowanie komputerowe zawierającym otwartą bazę i zestaw startowych procedur mineralizacji w ramach podprogramu Valis i programu TotalLabAll 2
  • instrukcja w języku polskim (książka oraz wersja elektroniczna)