PL - Laboratorium Nanostruktur
Instytut Wysokich Ciśnień PAN
EN - Laboratory of Nanostructures
Institute of High Pressure Physics PAS  

Reaktory

 

Jednym z ważniejszych kierunków naszych działań są także prace nad konstrukcją reaktorów. W chwili obecnej posiadamy szereg reaktorów własnej konstrukcji.

 

Mikrofalowy, ciśnieniowy reaktor chemiczny MSS2.

Służy do przeprowadzania procesów solvo- i hydrotermalnych syntez mikrofalowych, w których uzyskuje się nanoproszki o założonych rozmiarach ziaren i morfologii. Zastosowane w reaktorze rozwiązania wyprzedzają poziom światowy i pozwalają na uzyskiwanie ultraczystych nanoproszków w skali produkcyjnej i doświadczalnej. Opracowane specjalizowane wysokotemperaturowe uszczelnienia ciśnieniowe umożliwiają wprowadzanie substratów, prowadzenie procesów oraz odprowadzanie produktów w torach wykonanych z materiałów obojętnych chemicznie. Uzyskana objętość komory procesowej oraz automatyzacja prowadzenia procesów w trybie pracy stopped flow zapewniają osiąganie niespotykanej w innych rozwiązanych wydajności produkcji nanoproszków. System sterowania urządzeniem jest zgodny z normą PN-EN 61512 (ANSI/ISA-S88.01 Batch Control) i umożliwia m.in.: monitorowanie stanu urządzenia, monitorowanie i zapis parametrów procesów, przeprowadzanie procesów w trybie sterowania ręcznego, półautomatycznego i automatycznego (sterowanie proceduralne).

Reaktor mikrofalowy przepływowy MSS-2 zdobył Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich "Innowacyjne Technologie - Maszyny Polska"

 

 

 

 

Reaktor mikrofalowy ERTEC 2 typ Magnum

Reaktory/mineralizatory Magnum stanowią  moduły zamknięte wysokociśnieniowe, z bezpiecznymi głowicami reakcyjnymi wykonanymi ze stali kwasoodpornej, z płaszczem chłodzenia wodnego oraz pełnym opomiarowaniem ciśnienia i temperatury, płynną nie-pulsacyjną regulacją mocy mikrofalowej, ze sprzętowym sterownikiem procedur mineralizacji i oprogramowaniem komputerowym umożliwiającym pełną obsługę systemu z komputera typu PC.

Oferowany system modułowy mineralizatora mikrofalowego Magnum wyposażony jest w:

  • 1 moduł reakcyjny Magnum II
  • kompletne  naczynie o pojemności 110ml z PTFE z pokrywką i membranką
  • filtr górny
  • komplet kluczy, w tym otwieracz naczyń teflonowych
  • 1 osłona wyciągu podciśnieniowego
  • Komplet węży igielitowych
  • 1 pompka wodna
  • oprogramowanie komputerowe zawierającym otwartą bazę i zestaw startowych procedur mineralizacji w ramach podprogramu Valis i programu TotalLabAll 2
  • instrukcja w języku polskim (książka oraz wersja elektroniczna)

 

Turbiscan LAB

 

Badanie stabilizacji zawiesin, emulsji, aerozoli i pian

 

Urządzenie służy do szybkiej oceny stabilności zawiesin, emulsji aerozoli i pian, bez potrzeby rozcieńczania ich.

Podczas pomiaru wykrywane są takie procesy jak: sedymentacja, śmietankowanie, flokulacja, koalescencja, separacja i wydzielanie faz.

Szybkość pomiaru jest 20-50 razy większa od metod tradycyjnych, co znacznie przyśpiesza czas tworzenia nowych formuł i wykonywania testów starzeniowych.

Pomiar polega na skanowaniu próbki pulsującym żródłem świata bliskiej podczerwieni.

 

Wyniki zbierane są za pomocą dwóch detektorów :

  • detektora transmisyjnego zbierającego światło przechodzące przez próbkę
  • detektora wstecznie rozpraszającego wychwytującego światło wstecznie odbite.

Odczyt jest robiony co 40 µm. Jako wynik otrzymujemy: profil homogeniczności, koncentrację cząstek i średnią średnicę cząstek w badanej próbce. Wyniki przedstawione są na krzywej pokazującej procentowy udział światła przechodzącego i wstecznie rozproszonego w funkcji wysokości fiolki (w mm). Zbierane dane wzdłuż fiolki z zaprogramowaną częstotliwością, dają nałożene na siebie kolejno stany badanej substancji, charakteryzując stabilność produktu.

 

Link do strony producenta >>>

 

 

System DSC-TG, spektometry QMS i FTIR

 

Analiza termograwimetryczna - aparat STA 449 F1 Jupiter®

 

Jednoczesna analiza termiczna (STA) stanowiąca metodę termograwimetrii (Thermogravimetry- TG) i skaningowej kalorymetrii różnicowej (Differential Scanning Calorimetry- DSC). Metoda umożliwia analizę gazów wydzielanych z próbki podczas pomiaru poprzez zastosowanie spektometru podczerwieni z transformacją Fouriera (FTIR) i spektometru masowego (QMS).

 

Analizator termiczny połączony ze spektrometrem QMS i FTIR

 

 

Termograwimetria (TG) to metoda umożliwia rejestrowanie zmiany masy próbki podczas ogrzewania.

Skaningowa Kalorymetria Różnicowa (DSC) jest techniką, w której mierzy się zmiany różnicy strumienia ciepła powstającego między próbką badaną i referencyjną w trakcie programu temperaturowego.

 

 

Analizator DSC-TG

Posiadamy urządzenie STA 449 F1 Jupiter® firmy Netzsch z dwoma piecami (SiC i stalowy) umożliwiającymi analizę próbki w różnych zakresach temperatury. Jeden zakres znajduje się od -150 do 1000°C, a drugi od temperatury pokojowej do 1500°C.

Urządzenie umożliwia wykonywanie analiz szerokiej gamy materiałów takich jak: ceramika, metale, materiały biologiczne, tworzywa sztuczne czy kompozyty, a także dokonania pomiarów efektów cieplnych: przemian fazowych I i II rzędu, reakcji chemicznych (oraz wyznaczanie parametrów kinetycznych reakcji).

Dzięki bardzo korzystnym parametrom technicznym oraz zastosowaniu urządzeń peryferyjnych pozwala na kompleksową analizę badanego materiału. Możliwe jest stosowanie gazów zapewniających atmosferę zarówno utleniającą jak i redukującą.

 

Strona producenta z opisem produktu:

https://www.netzsch-thermal-analysis.com/pl/produkty-rozwiazania/jednoczesna-analiza-termiczna/sta-449-f1-jupiter

 

 

Kwadrupolowy spektrometr masowy QMS

(Quadrupole Mass Spectrometer: QMS) firmy Netzsch model QMS 403 C Aëolos.

Spektrometr wykorzystywany jest do analizy in situ gazowych produktów desorpcji/rozkładu próbek badanych w STA. Urządzenie rejestruje jony w zakresie 2 do 300 amu.

 

 

Spektrometr podczerwieni z transformacją Fouriera (FTIR) z celą do analizy gazów.

Posiadamy urządzenie firmy Bruker model Tensor 27. Spektrometr wykorzystywany in situ wraz z STA rejestruje widma wydzielanych związków gazowych podczas ogrzewania próbki. Wyniki są zbierane w postaci mapy 3D, z której można wyeksportować pojedyncze widmo.

 

Przykład mapy 3D (rozkład kwasu cytrynowego) rejestrowanej przez urządzenie z odpowiadającym przemianom sygnałem DSC.

 

Przykład analizy TG-FTIR

Dodatkowo, program do obróbki wyników pozwala na jednoczesne nałożenie w skali czasu (lub temperatury) wyników STA i FTIR (w postaci Gram Schmidt). Spektrometr pracuje w zakresie średniej podczerwieni

 

 

Przystawka ATR

Nasz spektrometr może badać nie tylko gazy, ale też próbki stałe i ciekłe za pomocą posiadanej przystawki ATR (Attenuated Total Reflectance Bruker, model Platinium ATR-Einheit A 255).

Wykorzystuje ona zjawisko osłabionego całkowitego odbicia promieniowania IR.

 

 

Zastosowanie metod jednoczesnej analizy termicznej i technik sprzężonych - dr inż. Iwona Koltsov

 

 

Nowoczesna aparatura

 

Electron Microscopy Zeiss Ultra Plus with EDS

 

 Dysponujemy nowoczesną aparaturą umożliwiającą precyzyjną analizę nanomateriałów :

Szczegółowe informacje o aparaturze w menu po lewej stronie.

 

Charakteryzujemy nanocząstki od skali atomowej, poprzez określanie odległości międzyatomowych metodami dyfrakcji rentgenowskiej, jak również badamy parametry makroskopowe:

 

Wykonujemy profesjonalne pomiary. Aby zapewnić Państwu jak najwyższą jakość usług, wprowadziliśmy w laboratorium System Zarządzania Jakością i działa zgodnie z normą ISO 17025.

Laboratorium uzyskało akredytację nr AB 1503 udzieloną przez Polskie Centrum Akredytacji w dziedzinie badań metalograficznych (chemikalia, wyroby z tworzyw sztucznych i gumy, wyroby i materiały konstrukcyjne, w tym metale i kompozyty, szkło i ceramika), właściwości fizycznych komponentów chemicznych organicznych i nieorganicznych.

Badania akredytowane z certyfikatem PCA - zobacz TUTAJ.

Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami pomiarowymi urządzeń i NASZĄ OFERTĄ

 

 

Tensjometr

Sinterface, model BPA-1P

 

Pomiar napięcia powierzchniowego

Aparat typu BPA-1P pracuje na zasadzie pomiaru ciśnień w bańce i ich zależności czasowych.

Podstawowe zalety aparatu:

  • precyzyjny pomiar napięcia powierzchniowego
  • bezpośredni pomiar czasu „życia i śmierci” kropli
  • pomiar dynamiczny międzypowierzchniowego napięcia
  • bezpośredni pomiar ciśnienia hydrostatycznego
  • pomiar temperatury cieczy
  • korekta grawitacji i lepkości cieczy
  • przedstawienie wyników w funkcji czasu fizycznego, jak również czasu skutecznej adsorpcji

 

Link do strony producenta >>>

 

Zakres napięcia powierzchniowego 10 – 100 mN/m
Powtarzalność pomiaru ± 0.1 mN/m
Dokładność pomiaru ± 0.25 mN/m
Dynamiczny zakres czasu 10 ms – 10 s
Minimalna objętość badanej cieczy 1 ml
Zakres temperatury pomiaru od 0 do 90 °C
Czas pomiaru Tryb szybki 4-6 min
Tryb normalny 20 – 35 min