PL - Laboratorium Nanostruktur
Instytut Wysokich Ciśnień PAN
EN - Laboratory of Nanostructures
Institute of High Pressure Physics PAS  

Membrany barierowe stosowane w stomatologii

Biodegradowalna membrana do regeneracji kości przyzębiaMembrany barierowe stosowane w stomatologii są to wchłanialne implanty służące do regeneracji tkanek przyzębia. Są cienkimi elastycznymi arkuszami materiału, które ułatwiają regenerację kości i tkanek. Membrany wszczepiane są podczas operacji przyzębia, takich jak sterowana regeneracja kości (GBR) lub sterowana regeneracja tkankowa (GTR).

 

Biodegradowalna membrana do regeneracji kości przyzębiaBiodegradowalna membrana do regeneracji kości przyzębiaBiodegradowalna membrana do regeneracji kości przyzębia zbudowana

Biodegradowalna membrana do regeneracji kości przyzębia zbudowana
z mikrowłókien polimerowych pokrytych nanocząstkami hydroksyapatytu

Tkanka dziąsłowa rośnie szybciej niż kości; tworząc przestrzeń między zębami a dziąsłami, bariery pozwalają na niezaburzone odrastanie kości i zapobiegają zapełnieniu całej przestrzeni przez nabłonek dziąsłowy. W tym samym czasie porowatość membrany pozwala tkankom dziąseł nadal rosnąć powyżej struktury membrany. Implanty pozostają na miejscu po operacjach kilka miesięcy i są zwykle całkowicie wchłaniane przez organizm w ciągu dwóch lat.

Zdjęcia SEM struktury membrany dla stomatologii

 Zdjęcia SEM struktury membrany

Implanty te, dostępne w różnych rozmiarach, są wytwarzane w Laboratorium Nanostruktur IWC PAN z mieszanki polimerów biodegradowalnych czystości medycznej PDLLA (poli-D,L-laktyd) i PLGA poli(laktyd-ko-glikolid) oraz pokryte bioaktywnymi nanocząstkami hydroksyapatytu (GoHAP Med 3 (16±3 nm, IWC PAN) produkowanych w przestrzeni cleanroom klasy 7.

Urządzenie do wytwarzania mikro- i nanowłókien membran polimerowych

Urządzenie do wytwarzania mikro- i nanowłókien membran polimerowych
umieszczone w przestrzeni cleanroom ISO 7

 

Zapraszamy do kontaktu!

Logo Laboratorium Nanostruktur IWC PANInstytut Wysokich Ciśnień PAN Budynek Nowych Technologii
Aleja Prymasa Tysiąclecia 98
01-424 Warszawa

 

Artykuł powiązany:

Certyfikat zgodności z normą medyczną ISO 13485 na wyroby do przyspieszonej regeneracji tkanki kostnej