PL - Laboratorium Nanostruktur
Instytut Wysokich Ciśnień PAN
EN - Laboratory of Nanostructures
Institute of High Pressure Physics PAS  

Ratujemy małe gepardy z warszawskiego zoo

Małe gepardy z warszawskiego zoo22 kwietnia 2020 w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie na świat przyszły 4 kocięta gepardów Wilmy i Freda.

Po paru miesiącach okazało się, że jedno z kociąt, a następnie kolejne kuleją i mają problemy z poruszaniem się. Lekarze po rutynowych badaniach RTG stwierdzili, że kocięta cierpią z powodu skomplikowanych złamań kości łap.

Podjęto decyzję o zastosowaniu nowatorskiej terapii, a skomplikowanej operacji podjął się dr wet Igor Bissenik ściśle współpracujący z Laboratorium Nanostruktur IWC PAN. Do zespolenia odłamów kostnych wykorzystano komercyjnie dostępne śruby i płytki zespalające.

Natomiast, jako materiał wypełniający wolne przestrzenie pomiędzy fragmentami kości wykorzystano produkowany w Laboratorium Nanostruktur IWC PAN nanoproszek hydroksyapatytowy GoHAP™ stymulujący regenerację kostną.

Operacja kości u małych gepardów z warszawskiego zoo

Operacja kości u małych gepardów z warszawskiego zoo

Operacje ze względu na specyfikę złamań okazały się dużym wyzwaniem. Jednak sukcesywne badania po operacji potwierdziły skuteczny zrost kości u wszystkich kociąt. To już kolejny w tym roku sukces naukowców z Naszego laboratorium, po regeneracji złamanych kości u psów i koni sportowych. Trzymamy kciuki za szybki powrót kociąt do pełnej sprawności!

 

Gotowy produkt - hydroksyapatyt do regeneracki kości

Oferta na hydroksyapatyt GoHaPmed w formacie PDF

Zapraszamy do kontaktu!

Logo Laboratorium Nanostruktur IWC PANInstytut Wysokich Ciśnień PAN Laboratorium Nanostruktur
Budynek Nowych Technologii, Warszaw, Aleja Prymasa Tysiąclecia 98