NANODAK – projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na rzecz Obronności i Bezpieczeństwa
„Ujawnianie śladów linii papilarnych nanocząsteczkami wytwarzanymi przy użyciu technologii wysokich ciśnień”
W grudniu 2018. w Laboratorium Nanostruktur rozpoczęto realizację projektu pt.: „Ujawnianie śladów linii papilarnych nanocząsteczkami wytwarzanymi przy użyciu technologii wysokich ciśnień”, nr DOB – BIO9/08/01/2018. Projekt o akronimie NANODAK finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Konkursu nr 9/2018 na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa.
W skład konsorcjum NANODAK wchodzą:
|
Okres realizacji projektu obejmuje 36 miesiący od 03.12.2018. do 02.12.2021.
Istotą projektu NANODAK jest podniesienie skuteczności walki z przestępczością i terroryzmem poprzez zastosowanie nanotechnologii w wizualizacji śladów linii papilarnych. Celem projektu jest opracowanie nanomateriałów bezpiecznych dla zdrowia, które w porównaniu z technikami stosowanymi obecnie, poprawią jakość obrazowania odcisków, a przez to zwiększą liczbę identyfikowanych śladów.
Głównym zadaniem Instytutu Wysokich Ciśnień w projekcie NANODAK jest opracowanie zestawu nanodetektorów, zawierających nanocząstki syntezowane metodą wysokociśnieniową w Laboratorium Nanostruktur. Najlepsze spośród nich zostaną zwalidowane, po czym sprawdzone w warunkach operacyjnych. Rezultatem projektu będzie dokumentacja techniczna nanodetektorów rekomendowanych do komercjalizacji i powszechnego stosowania w daktyloskopii.
Osoby odpowiedzialne za realizację projektu z ramienia Instytutu Wysokich Ciśnień:
Członek Komitetu Sterującego, Kierownik Laboratorium Nanostruktur prof. Dr hab. Witold Łojkowski
Dane kontaktowe: tel. 22 876 0429, formularz kontaktowy
Kierownik Zespołu dr Anna Świderska-Środa
Dane Kontaktowe: tel. 22 888 0033, formularz kontaktowy