Laboratorium Nanostruktur
Instytut Wysokich Ciśnień PAN
EN - Laboratory of Nanostructures
Institute of High Pressure Physics PAS  

Spotkanie przygotowawcze Polskiej Platformy Technologicznej Nanomedycyny

 

W dniu 14 Lipca 2015 r w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN odbyło się spotkanie przygotowawcze Polskiej Nanomedycyny. Obecnych było 47 osób.

Program spotkania

 

Spotkanie było konsekwencją:

 1. Utworzenia w ramach programu badawczego konsorcjum CePT (Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii) obszaru badawczego Nanomedycyna koordynowanego przez prof. Witolda Łojkowskiego,
 2. Spotkania europejskich platform technologicznych nanomedycyny zorganizowanego przez Komisję Europejską w Czerwcu 2015, gdzie pokazano jak dynamicznie rozwija się ten obszar medycyny w Europie, i jak skutecznie Platformy Technologicznie ułatwiają prowadzenie badań, komercjalizację wyników oraz zwiększenie wiedzy o nanomedycynie.
 3. Uzgodnień dokonanych przez W. Łojkowskiego i prof. Stefana Jurgę, Dyrektora Centrum NanoBiomedycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza, o współpracy celem utworzenia Polskiej Platformy Technologicznej Nanomedycyny

 

Cele spotkania:

 1. Przedyskutowanie ze społecznością zainteresowaną nanomedycyną o inicjatywy tworzenia Polskiej Platformy Technologicznej Nanomedycyny.
 2. Przegląd potencjału naukowego i projektów w dziedzinie nanomedycyny, a szczególnie potencjału zgromadzonego w konsorcjum CePT.
 3. Uzyskanie informacji o potencjalnych źródłach finansowania badań i rozwoju w zakresie Nanomedycyny w Polsce i Europie.

 

Wyniki spotkania

 

Zebrani z zadowoleniem przyjęli inicjatywę integracji środowisk zajmujących się nanomedycyną. Oczekiwane są dalsze kroki w tej sprawie. Zidentyfikowano następujące obszary w których jest silny potencjał dla osiągnięcia praktycznych wyników we współpracy z firmami i klinikami:

 1. Celowane leki do zwalczania nowotworów.
 2. Implanty medyczne dla ortopedii i regeneracji tkanek.
 3. Zwalczanie bakterii odpornych na antybiotyki przy pomocy fagów i nanocząstek.
 4. Ultra czułe sensory oparte o nanotechnologie.
 5. Konwergencja technologii: Zintegrowanie narzędzi z obszaru technologii informatycznych, nanotechnologii i medycyny, dla dobra pacjentów i profilaktyki.

 

Stwierdzono, że dla wprowadzenia nowych rozwiązań do praktyki klinicznej, konieczne jest utworzenie laboratorium w którym tworzyć się będzie technologie zgodne z wymaganiami GMP (Good Manufacturing Practice), tak aby umożliwić testy kliniczne.W czasie spotkania w czasie rozmów przy kawie i lunchu powstało wiele nowych idei projektów i współpracy.

Celem wszystkich ww. działań jest przyśpieszenie wprowadzenia do praktyki nowych rozwiązań w obszarach medycyny, szczególnie tam, gdzie postęp w znajdowaniu rozwiązań jest niezadowalający, lub pojawiają się nowe zagrożenia, oraz poszerzenie dostępności skutecznych metod leczenia i profilaktyki.

Przygotował: Organizator Spotkania, Witold Łojkowski

 

Spotkanie_Przygotowawcze_Nanomedycyna_PL-1

Lista uczestników