Ta strona używa plików "cookies". Zablokuj je w przeglądarce jeśli nie chcesz aby były zapisywane na Twoim komputerze


NanoLigaBond - syntetyczne więzadła

Bardzo miło nam oznajmić, iż w wyniku rozstrzygnięcia konkursu Regionalne Agendy Badawcze RANB, Laboratorium Nanostruktur z Instytutu Wysokich Ciśnień zostało zakwalifikowane do dofinansowania z projektem NanoLigaBond! W ramach konkursu dokonano oceny 154 wniosków z czego do dofinansowania rekomendowanych zostało 19 projektów.

Projekt NanoLigaBond będzie miał ogromne znaczenie w terapii pacjentów cierpiących z powodu zerwanych więzadeł lub ścięgien. W 20% przypadków leczenie tradycyjnymi metodami, jak przeszczep autologiczny fragmentu więzadła z innej części ciała, lub mocowanie zerwanej tkanki nićmi i śrubami do kości, nie przynosi trwałych rezultatów.

Ma to bardzo negatywne skutki: ograniczona ruchomość oraz nieprawidłowe obciążenia stawów, prowadzące do ich szybkiego uszkodzenia i konieczności stosowania endoprotez. Mimo postępów technologii sztucznych więzadeł, nadal doskonalenia wymaga sposób ich mocowania do tkanki kostnej, i tego problemu dotyczy projekt.

Projekt ma na celu zastosowanie innowacyjnej technologii syntezy hydroksyapatytu GoHAP™ oraz pokrycie syntetycznych więzadeł UHMWPE przy użyciu technologii ultradźwiękowej. Spowoduje to indukcje wrastania tkanki kostnej pomiędzy włókna  więzadeł, mocując je na trwale z tkanką kostną w odróżnieniu od obecnie stosowanego mocowania metalowymi śrubami. Prace zostaną doprowadzone do fazy klinicznej włącznie.

Laboratorium Nanostruktur IWC PAN jest koordynatorem projektu.

Kontakt: prof. dr hab. Witold Łojkowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 22 888 04 29