Ta strona używa plików "cookies". Zablokuj je w przeglądarce jeśli nie chcesz aby były zapisywane na Twoim komputerze


NanoLigaBond - syntetyczne więzadła

Bardzo miło nam oznajmić, iż w wyniku rozstrzygnięcia konkursu Regionalne Agendy Badawcze RANB, Laboratorium Nanostruktur z Instytutu Wysokich Ciśnień zostało zakwalifikowane do dofinansowania z projektem NanoLigaBond! W ramach konkursu dokonano oceny 154 wniosków z czego do dofinansowania rekomendowanych zostało 19 projektów.

Projekt NanoLigaBond będzie miał ogromne znaczenie w terapii pacjentów cierpiących z powodu zerwanych więzadeł lub ścięgien. W 20% przypadków leczenie tradycyjnymi metodami, jak przeszczep autologiczny fragmentu więzadła z innej części ciała, lub mocowanie zerwanej tkanki nićmi i śrubami do kości, nie przynosi trwałych rezultatów.

Czytaj więcej: NanoLigaBond - syntetyczne więzadła

AntiBacTex - antybakteryjne tkaniny

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu 1.2 INNOTEXTILE, Laboratorium Nanostruktur z Instytutu Wysokich Ciśnień wraz z konsorcjum zostało zakwalifikowane do dofinansowania z projektem AntiBacTex. W ramach konkursu dokonano oceny 20 wniosków z czego do dofinansowania rekomendowanych zostało 12 projektów, gdzie AntiBacTex zajął trzecie miejsce.

Czytaj więcej: AntiBacTex - antybakteryjne tkaniny

GoIMPLANT

Wytrzymały, twardy i resorbowalny ortopedyczny implant.

Celem projektu jest opracowanie hybrydowego kompozytu, który będzie zastosowany do wytworzenia wytrzymałych mechanicznie i resorbowalnych implantów. Projektowany biomateriał będzie miał działanie stymulujące regenerację tkanki kostnej.

W  projekcie GoIMPLANT założono, że wytworzony hybrydowy kompozyt ma charakteryzować się wytrzymałością podobną do kości ludzkiej (wytrzymałość 270 MPa  oraz odporność na kruche pękanie powyżej  1MPa*m1 / 2), dodatkowo materiał ten ma ulec resorpcji w organizmie do 24 miesięcy.

Czytaj więcej: GoIMPLANT

SONOSCA

W przypadku znacznych ubytków tkanki kostnej, np. po ciężkim złamaniu lub po operacji usunięcia nowotworu, organizm człowieka nie jest w stanie wypełnić powstałej luki. Prowadzi się badania nad rusztowaniami dla wzrostu tkanki kostnej. Dąży się do tego, aby tkanka kostna wypełniła pory w rusztowaniu, połączyła przeciwne strony luki, a następnie rusztowanie zostało przez organizm zresorbowane, tzn, zastąpione przez naturalną kość bez pozostawienia obcych ciał i substancji w organizmie.

Czytaj więcej: SONOSCA